Skip to content ↓

Naunton Park
Primary School

Governors

Children, parents and staff are greatly supported by our experienced Governing Body.  Our governors attend parent meetings, work with children in class during school visits, have an active role in the recruitment of staff and support subject coordinators in developing and monitoring our exciting and varied curriculum...amongst many other aspects of school life.

Our Governing Body is separated into two committees:  Curriculum and Standards, and Resources.

All Governors attend Full Governing Body (FGB) meetings.

Our Governing Body

Our Governors are:

Nicole Flint Chair of Governors (Resources committee)
Tim Callaghan Vice Chair of Governors (Resources committee)
Jackie Dunlop (LA governor) Chair of Curriculum Committee
Louise May (Co-opted governor) Chair of Resources Committee
Nikki Hill Headteacher
Ken Shill (Co-opted governor)- Curriculum committee
Deb Morrish (staff governor) Curriculum committee
Rachael Bullingham (Co-opted governor) Curriculum committee
Jamie Pembroke (Co-opted governor) Curriculum committee
Jill Morrow (parent governor) Resources committee
Nick Hucker (parent governor) Resources committee
Lara Hudson Deputy Head, Associate Governor

January 2019 

Name

Category

Appointed by

Start date

End date

Interests

Other governance roles

Committees / responsibilities

Attendance

2017/2018

Attendance

2018/2019

Nikki Hill

Headteacher

N/A

01.01.2019

N/A

None

 

Resources

C&S

N/A

FGB – 2/2

Res – 1/1

C&S – 0/0

Jackie Dunlop

LA

Governing body

06.10.2015

05.10.2019

None

 

Chair of C&S

FGB – 5/6

FGB – 1/3

C&S – 1/1

Deb Morrish

Staff

Staff

18.12.2018

17.12.2022

None

 

 

N/A

FGB – 1/1

 

Tim Callaghan

Parent

Parents

22.11.2016

21.11.2020

None

 

Resources

FGB – 5/6

FGB – 3/3

Res – 2/2

Nick Hucker

Parent

Parent

01.11.2017

31.10.2021

 

 

Resources

FGB – 2/5

FGB – 2/3

Res – 1/2

Nicole Flint

Co-Opted

Governing Body

01.07.2015

30.06.2019

None

 

Resources

FGB – 5/6

FGB – 3/3

Res – 1/2

Jill Morrow

Co-Opted

Governing Body

01.07.2015

30.06.2019

None

 

Resources

FGB – 3/6

FGB – 1/3

Res – 0/2

Louise May

Co-Opted

Governing Body

01.07.2015

30.06.2019

None

MC member at CTAPS

Chair of Resources

FGB – 3/6

FGB – 2/3

Res – 1/2

Ken Shill

Co-Opted

Governing Body

10.05.2016

09.05.2020

None

 

C&S

FGB – 4/6

FGB – 2/3

C&S – 1/1

Rachael Bullingham

Co-Opted

Governing Body

01.02.2017

31.01.2021

None

 

C&S

Safeguarding link governor

FGB – 4/6

FGB – 3/3

C&S – 1/1

Lara Hudson

Associate

Governing Body

13.10.2016

12.10.2020

None

 

C&S

Resources

FGB – 4/5

FGB – 2/3

C&S – 1/1

Res – 2/2

Jamie Pembroke

Associate

Governing Body

01.09.2018

31.08.2022

Employee of Insight

 

C&S

N/A

FGB – 3/3

C&S – 1/1

Richard Humphrey

Headteacher

N/A

 

Resigned

01.06.2018

 

 

 

FGB – 1/4

 

Linda Bradshaw

Staff

Staff

01.07.2015

Resigned

01.11.2018

 

 

 

FGB – 1/4